Az Egyesült Államok háborúi

2011. június 30.

Egyre jobban nő az Egyesült Államok lakossága körében a fennálló háborúk elleni ellenszenv, amely egyaránt vonatkozik a méregdrága és veszélyes afganisztáni misszióra és a kevés kockázattal járó líbiai beavatkozásra. Barack Obama mozgástere fokozatosan szűkül mindkét…

Tovább

Könyvajánló: Szlankó Bálint - Maximum nulla áldozattal

Első könyvajánlónk során egy, a magyar külpolitikát erősen meghatározó ügyet feldolgozó, mégis, témáját tekintve talán kissé szűkebb réteget megmozgató művel foglalkozunk. Bár tény, hogy a Maximum nulla áldozattal nem egy könnyed nyári olvasmány, azt azért…

Tovább

Kína nem kér a brit kioktatásból

Magyarország után, de még Németország előtt, Ven Csia-pao kínai miniszterelnök három napra az Egyesült Királyságba látogatott, hogy erősítse a két ország közti politikai-kereskedelmi kapcsolatokat. Az út bár mindkét fél szerint sikeres volt, Kína második embere mégis talált…

Tovább

Vélemény: Kell-e félnünk a kínaiaktól?

Megtörtént hát, amire annyira vártunk: a kínaiak végre hozzánk is eljöttek miniszterelnököstül, üzlet- és pénzemberestül. Aláírtak, előirányoztak, bevásároltak, mi pedig megcselekedtük, amit megkövetelt a haza: még békés tibeti zászlólengetők sem zavarhatták meg Ven…

Tovább

Az Egyesült Királyság hagyná bedőlni Görögországot

Mindössze idő kérdése volt, hogy az Egyesült Királyság – Németország és Franciaország mellett az Európai Unió legerősebb gazdasága, és egyben a szervezet legnagyobb kritikusa – mikor emeli fel szavát a görög helyzettel kapcsolatban. A britek ugyanis már a szomszédos…

Tovább

Mennyi ideig húzhatja még Berlusconi?

A kifejezés, miszerint „rájár a rúd” az olasz miniszterelnökre, korántsem fedi kellőképpen a jelenlegi helyzetet. Sorra érkeznek a nagyobbnál-nagyobb politikai csapások a Szabadság Népe (PdL) pártra, és egyre kérdésesebb, hogy meddig érdemes szembemenni az árral.…

Tovább

Ki lesz Obama ellenfele?

Hat férfi és egy nő küzdött meg egymással a múlt héten a republikánus elnökjelöltek második nyilvános vitáján. A verseny egyelőre nagyon szoros, a végső republikánus jelölt személye egyáltalán nem eldöntött, a lehetséges jelöltek köre azonban lassan bezárul.  …

Tovább

Éledezik a brit ellenzék

A héten a munkáspárti árnyék-pénzügyminiszter, Ed Balls, megválasztása óta először tartott nagy sajtó visszhangot kiváltott beszédet. Ebben a volt miniszterelnök, Gordon Brown korábbi bizalmasa a jelenleg az országot vezető konzervatív-liberális kormánykoalíciótól azt…

Tovább

Görögország, végállomás?

Az európai demokrácia bölcsője a héten az összeomlás szélére sodródott, miután kedden az eurózóna pénzügyminiszterei képtelenek voltak megegyezni az ország hiteleinek sorsáról. A görög miniszterelnök, George Papandreou komoly gondban van, már lemondása is felmerült, de a…

Tovább

Végső diplomáciai hajrá a horvát uniós csatlakozásért

José Manuel Barroso korábbi utalásainak megfelelően múlt hét pénteken az Európai Bizottság bejelentette, támogatják Horvátország uniós csatlakozását. A hír jól jött a magyar EU-elnökségnek, bár tény, kicsit korábban is érkezhetett volna.   Amikor január 19-én Orbán…

Tovább

Vélemény: A törökök döntése újabb esélyt adott Európának

Nem igazolódtak be a félelmek a vasárnap lezajlott törökországi törvényhozási választásokon, az AKP nem szerezte meg az önálló alkotmányozáshoz szükséges kétharmados többséget. Ezzel az Európai Unió újabb éveket nyert, hogy visszaédesgesse a Nyugatról leválóban lévő…

Tovább

Ázsia és Európa Gödöllőre látogatott

Az Európa és Ázsia közötti formalizált, azaz hivatalos keretek között folytatott kapcsolatnak ugyan nincs olyan nagy múltja, mint az Amerika és Európa, vagy az Amerika és Ázsia közöttinek, jelentősége mégis egyre növekvő. A hét elején hazánkban tartott Ázsia-Európa…

Tovább

Tony Blair szerint erős EU nélkül a Nyugat elbukik

A volt brit munkáspárti miniszterelnök, Tony Blair, hosszú hallgatás után ismét színre lépett, miután az elmúlt napokban két nagy visszhangot kiváltott beszédet / interjút is adott különböző fórumokon. A volt kormányfő először New York-ban, majd Londonban mondta el…

Tovább

Zűrös periódus a magyar szomszédságpolitikában

Az immár több mint egy éves Fidesz-KDNP kormány jelenleg három frontos „háborút” vív a határon túli magyar kisebbségek érdekei körül. Az világosan látszik, hogy a nagyobb külhoni támogatottsággal és bázissal rendelkező polgári-kereszténydemokrata koalíció sokkal…

Tovább

Ban Ki-moon maradna az ENSZ élén

Az elmúlt hónapokban a nemzetközi sajtó hasábjain már pletyka szintjén megjelenő hír, miszerint az Egyesült Nemzetek Szervezetét (ENSZ) az elmúlt 4 évben vezető Ban Ki-moon volt dél-koreai külügyminiszter ismét megméretteti magát a főtitkári posztért, beigazolódott.…

Tovább

Radikális politikai változások lehetnek Törökországban

Vasárnap országgyűlési választásokat tartanak Törökországban, ahol a végeredmény nem, a politikai változások azonban kérdésesek lehetnek. Recep Tayyip Erdoğan miniszterelnök ugyanis a megfelelő mennyiségű mandátum megszerzése esetén könnyen hozzányúlhat az 1982 óta…

Tovább

Vélemény: A közös európai honvédelemnek nincs valós alternatívája

Az utóbbi hetekben az Európai Unió biztonságának ügyében két merőben eltérő fejleményről cikkezett a sajtó. Az első véglet az Egyesült Államoktól való folytatódó és növekvő függőség, a másik a szűkebben vett régiók közötti intenzívebb együttműködés lehetősége…

Tovább

Francia-német atomvita

Angel Merkel német kancellár a hét elején jelentette be, hogy Németország 2022-ig kész leállítani az összes atomerőművét. Bár a döntés saját hazájában hatalmas elismerést, a szomszédos Franciaországban inkább értetlenséget és haragot szült Merkel asszonnyal szemben. Éppen…

Tovább

Bővítés vagy bukás előtt az olasz kormánykoalíció

Megtörtént, amitől a legjobban félt az egész olaszországi jobbközép: Milánóban és Nápolyban is a balközép jelöltek kerültek ki győztesen az önkormányzati választások második fordulójából. Hatalmas csapás ez Berlusconi számára, akinek mostanra egyértelművé válhatott,…

Tovább
süti beállítások módosítása