Hirdetés

Mire elég 600 watt?

Be quiet! Straight Power 580 W

Januárban azt vizsgáltuk, mire elég a 400 wattos tápok teljesítménye. Az eredmény – hogy szinte bármilyen, egy VGA-s rendszerhez – sokakat meglephetett. Most egy – vagy talán két – kategóriával feljebb, 600 watt környékén vizsgálódunk. Öt tesztalanyunk specifikált teljesítménye 580 és 650 watt között mozog, ezzel nagyjából a tápok repertoárjának középmezőnyébe, a 400 wattos „éppen elég” és a kilowattos „Paks lekapcsolók” közé tartoznak. Vajon mire elég egy ilyen táp?

Bemelegítésnek itt a mezőny legkisebbje, a be quiet! Straight Power szériájának 580 wattos modellje. A tetszetős fekete dobozból egy nagyon látványos táp került elő. Tetején – vagy alján, nézőpont kérdése – a szokásostól eltérő, párhuzamos rácsozás alatt lapul a 120 milliméteres ventilátor. A megszokott tartozékok – tápkábel, füzetecske, csavarok – mellett pár kábelfogót is található, a vezetékcsomagokat pedig tépőzáras pántok fogják össze.

A Straight Power széria CM ágába moduláris tápok tartoznak. Közülük az 580-as a középső, van alatta 480, fölötte pedig 680 wattos. Összesen hét lecsatlakoztatható vezetékekhez való aljzatot tettek rá. Ebből kettő PCI Express grafikus kártyákhoz, négy perifériákhoz és egy a processzorhoz (alaplapi 12 voltos) való. Érdekes részlet az alattuk kialakított méhsejtes rács.

Mivel nem a sorozat csúcsmodelljéről van szó, kábelből eggyel kevesebbet kapunk, mint aljzatból. Egyik grafikus kártyás végén hattűs, a másikon hat- és nyolctűs csatlakozó van, a táptól 55 centiméterre. Az alaplapra köthető, nyolctűs, 12 voltos köteg is ugyanilyen hosszú. A perifériákhoz valón szintén a ilyen távolságban van az első dugasz, amit 15 centiméterenként követ a többi. Az egyik kötegen négy SATA, a másikon három négytűs és egy floppy-meghajtóhoz való sorakozik. A harmadik kombinált köteg két SATA, két négytűs és egy floppy végződéssel. Jó ez az elosztás, mert a csak SATA és a vegyes (SATA/IDE) eszközökkel felszerelt konfigurációkhoz is elég lehet egy perifériás köteget használni.

A fix vezetékek közül 55 centiméter hosszú szálakon lóg a főtápcsatlakozó és processzoros, négytűs csatlakozó. Kapunk még két vékony vezetéket. Ezeken egy-egy négytűs, illetve alaplapokra jellemző, háromtűs ventilátorcsatlakozó van. A rajtuk érkező feszültséget a táp saját igényei szerint szabályozza.

Specifikációs táblájára tekintve láthatjuk, hogy a Straight Power az elágazó utat választotta. Manapság legfontosabb, 12 voltos ágát négy részre osztották, melyek egyenként 18 amperrel, közösen pedig 38 amperrel terhelhetőek. Ez összesen 456 wattot jelent, ami a modern „hatszázasoknál” nem valami nagy szám. Gyakran látunk olyan modelleket, melyek akár 550-600 watt leadására is képesek rajta. Szintén lényeges elem az adatlap bal alsó sarkában látható, bronz fokozatú 80 Plus matrica. Azt jelzi, hogy a táp 20 és 100 százalékos terhelésnél legalább 82 százalékos, feles terhelésen pedig legalább 85 százalékos hatásfokra képes.

Belül is találtunk egy látványos részletet. A be quite! az év elején bevezetett, Silent Wings USC ventilátorát tette a tápba. A 120 milliméteres szélkerék lapátjai érdekes, sávos felületet kaptak, ami állítólag csökkenti a szélzajt. Mi inkább a folyadékfelületen sikló csapágyban bízunk. Halknak hirdetett mivolta ellenéra a ventilátornak elég erős, 0,45 amperes motorja van. Jó hír viszont, hogy már nagyon alacsony, 3,5 voltos feszültségen is elindul.

Szerényebb kiépítésben, de találkoztunk már a Straight Powert működtető elektronikával. Ugyanerre a sémára épül a gyártó kisebb Pure Power sorozata, mely szintén 80 Plus bronz fokozattal rendelkezik. A kapcsolás az FSP-től származik.

Többségében 105 °C-ra hitelesített TEAPO kondenzátorokat találtunk a tápban, a kimeneti oldalon néhány OST márkájúval vegyítve. Nem valami elegáns a moduláris kábelek csatlakozópaneljére forrasztott két nagy kondenzátor.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés