A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Sharp. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Sharp. Összes bejegyzés megjelenítése

2012. november 2., péntek

Csődbe kerülhet a Sharp

Csődközelbe került a négy legnagyobb számológépgyártó (Casio, Hewlett-Packard, Sharp, Texas Instruments) egyike, az éppen száz esztendeje, 1912-ben alapított japán Sharp. Igaz, a zsebszámológépek piaca már jó ideje zsugorodik, hiszen a táblagépek, okostelefonok világában egyre kevésbé van szükség hagyományos kalkulátorokra, a csődhöz mégsem ez, hanem a televíziókat gyártó üzletág veszteségessége vezethet.

Ami a számológépeket illeti, a Sharp a nagyobb haszonkulccsal eladható komolyabb, grafikus zsebszámológépek piacáról is kiszorult az utóbbi időben, hiszen míg a Casio és a Texas Instruments innovatív, színes kijelzős kalkulátorokat készített a közelmúltban, addig a Sharpnál elmaradtak a fejlesztések, legújabb grafikus modelljük a 2006-ban megjelent EL-9900 típus.

(forrás: index.hu)

(Még több Sharp témájú bejegyzés itt a Számológép Blogban.)

2011. december 12., hétfő

Eric Wrobbel számológép gyűjteménye

Néhány retro kalkulátor Eric Wrobbel gyűjteményéből, az 1970-es évekből: Teal 817 (balra fenn), RMB Scientific (jobbra fenn), Sharp Elsi-Mate EL-8005S (bal alsó) és egy különleges Summit számológép.

(forrás: ericwrobbel.com)

Ajánlott bejegyzések:

(Még több gyűjtemény itt Kalkulátorisztánban.)

2011. november 14., hétfő

Érettségi és számológép V.

Kommentben érkezett az alábbi kérdés egy olvasómtól:

"Melyik jobb, többet tudó számológép egy olyannak, aki az érettségire szeretne egyet? A Sharp EL-520X-YR, a Sharp EL-506X-YR vagy a Casio fx-570ES? Melyik éri meg jobban? Ezeken kívül melyiket ajánlanád?"

Kedves érettségi előtt álló olvasóm (vagy kalkulátort vásárolni szándékozó családtag), köszönöm kérdésed. Mindhárom számológép megfelelő választás érettségire. Mindhárom nagyjából 400 tudományos funkcióval bír, és mindegyik ára 7-8.000 Ft körül van (a Sharp készülékek funkcióinak száma valamivel több, ugyanakkor ezek a drágább modellek is), bár hipermarketekben akár akciósabb áron is kifoghatóak. Az 520-as típusjelű Sharp valamivel "okosabb", több beépített funkcióval rendelkezik mint az 506-os, de ezek ritka, kevésbé használt műveletek.

A kérdésben szereplő Sharp és Casio készülékek közötti legfőbb különbség, amit mérlegelni kell, a kijelzőjükben illetve abban van, ahogy a kijelzőn a számítások és eredmények megjelennek: Casio kalkulátor úgynevezett "Natural Display" kijelzővel rendelkezik, ami azt jelenti, hogy a törteket, hatványokat, gyökjel alatti kifejezéseket és hasonló matematikai szimbólumokat úgy jeleníti meg, mint ahogy azok a tankönyvekben olvashatóak, vagy ahogy a füzetbe írjuk őket, tehát rajzol törtvonalat, felül jelenik meg a számláló és alul a nevező, a hatvány fél sorral feljebb kerül és apróbb számokkal van írva, stb.

A kérdezett Sharp modellek viszont hagyományosabbnak számító, kétsoros kijelzővel rendelkeznek (a felső sor pontmátrix, azaz pixelekből áll, az alsó pedig hétszegmenses, "pálcikás"). Ezek tehát nem képesek ilyen "tankönyvi" ábrázolásra. A fő kérdés tehát az, hogy melyik számológép barátságosabb számodra ebből a szempontból. Ha korábban egyszerűbb számológépekhez szoktál hozzá, és nem kívánsz ezen változtatni, akkor inkább valamelyik Sharp az okosabb választás, ha viszont látod előnyét a "tankönyvi ábrázolásnak", illetve van kedved és egy kis időd begyakorolni a használatát, akkor a Casio-t ajánlom.

Hozzá kell még tennem, hogy a Casio is gyárt kétsoros kijelzős modelleket, és fordítva is igaz, a Sharp választékában is találhatóak olyanok, melyek képesek tankönyvi ábrázolásra (de ezt a megjelenítési módot, technológiát a Sharp nem "Natural Display"-nek, hanem "WriteView"-nak nevezi). Ajánlok egy ilyen készüléket is, mely egy korábbi olvasói megkeresésben szerepelt: Sharp EL-W531H (ide kattintva látható is, hogy pontosan mit jelent ez a fajta kijelző, ábrázolás).

A Casio és a Sharp is megbízható japán márka, ki az egyikre, ki a másikra esküszik inkább. A választást befolyásolhatja még, hogy a kérdezett Sharp számológépek napelemmel is rendelkeznek, így ritkábban kell bennük elemet cserélni.

(További érettségi témájú bejegyzések itt a Számológép Blogban.)

2011. szeptember 10., szombat

Retro Sharp számológép sportoláshoz

Egy retro, kissé a Walkman-ek dizájnjára hajazó Sharp Sportstime (WN-40) zsebszámológép. A - feltehetően a 90-es években - Japánban gyártott napelemes kalkulátor élénk színével, a kijelző és a napelem cella körül "ablakkal", a használt betűtípussal, valamint lekerekített vonalaival és döntött elrendezésével is korának kazettás lejátszóit idézi.


(További Sharp kalkulátorok itt a Számológép Blogban.)

Ajánlott bejegyzés:

2011. június 14., kedd

Új Sharp tudományos számológép: Sharp EL-531XHYRC

Nagyjából két hónapja szerepelt itt a blogban a Sharp új tudományos számológép családjának egyik tagja, az EL-520-X-YR típus. A képen most egy WriteView, azaz tankönyvi megjelenítésre képes kijelzővel felszerelt családtag, az EL-531XHYRC látható. A készülék 335 funkcióval rendelkezik, de létezik 556 funkcióval bíró, napelemes testvére is (EL-W506XSLC).

(forrás: sharp-cee.com)

(További Sharp kalkulátorok itt a Számológép Blogban.)

Tipp:
Számológép Enciklopédia - tankönyvi ábrázolás

2011. április 30., szombat

Manga ihlette Sharp számológépek

Sharp asztali számológépek, melyeket a Bandai Namco szórakoztató- és játékipari céggel közösen tervezett a gyártó. A kalkulátorok az Evangelion, K-On, valamint Shima Kosaku kapitány című mangák szereplőivel, elemeivel vannak díszítve.

(forrás: en.akihabaranews.com)

(További Sharp és design témájú bejegyzések itt a Számológép Blogban.)

2011. április 20., szerda

Új Sharp tudományos számológép: Sharp EL-520X-YR

Megjelent a Sharp új tudományos számológépe, mely az EL-520X-YR nevet viseli. A stílusos megjelenésű, napelemes kalkulátor bővelkedik a funkciókban: 419-cel rendelkezik. Egyenes szélei, lekerekített sarkai, elegáns szegélye és oldalsó nézete egyaránt az érintőkijelzős okostelefonok formavilágát idézik. Igaz, ez a készülék - természetesen - egyáltalán nem érintőkijelzős, sőt, csupán kétsoros kijelzővel bír, pedig napjainkban már inkább a teljesen pontmátrixos, tankönyvi ábrázolásra képes kalkulátorok hódítanak. Ilyen szempontból tehát inkább az egyszerűbb beviteli módot kedvelőknek ajánlható.

Valójában nem is egy kalkulátorról, hanem egy számológép sorozatról van szó, mely különböző színekben és - a funkciók számát tekintve - többféle változatban kapható.

(forrás: szamologepcentrum.hu)

(Még több Sharp számológép itt Kalkulátorisztánban.)

2011. február 7., hétfő

Érettségi és számológép IV.

Egy olvasóm, Luca az alábbi kérdéssel keresett meg az Érettségi és számológép c. bejegyzéshez fűzött kommentben:

"Szia!
Nekem is hasonló kérdésem volna, és nagy szükségem lenne a segítségedre. Én is most májusban érettségizem, és nem vagyok benne biztos, hogy bevihetem-e a számológépemet (EL-W506 WriteView) érettségire. Nagyon sok mindent tud a gép - aminek a negyedét se használnom ki szerintem - és félek, hogy esetleg már többet is mint a megengedett, és be kéne szereznem egy másik gépet. Tudnál nekem segíteni?
Köszönöm szépen, Luca"

Kedves Luca, szerintem a Sharp EL-W506 típusú számológép (katt a képre) nyugodtan használható érettségin, hiszen - hagyományos értelemben* - nem programozható, és nem képes szöveges adatok (és ezáltal "puska") tárolására.

Ajánlott bejegyzések:
Érettségi és számológép (Casio fx-570ES - használható)
Érettségi és számológép II. (Sharp EL-W531H - használható)
Érettségi és számológép III. (Ronix RX-7400 - elvileg használható, de nem tanácsolt)

* Ún. formula-programozásra azonban alkalmas.

2010. szeptember 21., kedd

2010. augusztus 6., péntek

Interjú Wábits Győzővel, a Sharp PC-1500 alapú EMKE készülék fejlesztőjével

A távolsági autóbuszokon váltott menetjegyet egy érdekes masina, az EMKE (Elektronikus Menetjegy Kiadó és Elszámoló készülék) adja ki, melyet 1987-ben fejlesztett ki Wábits Győző, és egy Sharp PC-1500 típusú "pocket computer"-en, zsebszámítógépen alapul (e klasszikus kalkulátor-kategóriáról ide kattintva olvashatunk bővebben).
A készülék sikerét jellemzi, hogy a mai napig ilyen gép teljesít szolgálatot a legtöbb távolsági autóbuszon.

E bejegyzésben tehát Wábits Győző, az EMKE tervezője, az EMKE Kft. ügyvezető igazgatója válaszol kérdéseimre.

"Tisztelt EMKE Kft., Tisztelt Wábits Győző!

Csetneki Sándor vagyok, a Számológép Blog (http://szamologep.blogspot.com) szerkesztője. Régóta érdekelnek a különböző zsebszámítógépek, kalkulátorok, illetve az ezekre épülő megoldások. Szeretnék Önnel interjút készíteni a EMKE készülékkel kapcsolatban, és amennyiben hozzájárul, azt publikálni a Számológép Blogban.

- Hogyan született az EMKE kifejlesztésének ötlete?
- Hogyan került a látókörébe, ill. miképp ismerkedett meg a Sharp PC-1500 (PTA-4000) zsebszámítógéppel?
- A Sharp PC-1500 (PTA-4000) mellett szóba jöttek még más zsebszámítógépek, kalkulátorok is a fejlesztés kezdetén?
- Milyen változtatásokat kellett eszközölni az eredeti Sharp / PTA hardveren?
- Milyen nehézségek adódtak a fejlesztés során?
- Az EMKE programjának első változata körülbelül hány KiloByte méretű volt?
- Mi az EMKE máig tartó sikerének titka?
- Egy "mi lenne, ha" kérdés: ha az EMKE nem 1987-ben született volna, hanem napjainkban tervezné, milyen programozható kalkulátort vagy más eszközt választana az EMKE alapjául?
- Az EMKE-vel kapcsolatban mire a legbüszkébb? (az eszköz elterjedtségére, a vállalkozás sikerére, vagy a készülék valamely műszaki vagy szoftveres megoldására?)

Köszönettel és tisztelettel: Csetneki Sándor"


Wábits úr részletes válaszlevele az EMKE születéséről:

"Tisztelt Csetneki úr!

Kifejezett örömömre szolgál, hogy felfigyelt a ’80-as évek végén indult fejlesztési munkánkra és termékünkre. Szívesen beszélek Önnel a régi és a jelenlegi időkről is. A honlapunkon a pénztárgép történetében nagyon sok adatot tettünk közzé, amely alapján világosabb képet nyerhet.

A ’80-as évek második felére a dollár, amit 3 évenként lehetett kapni 30 forint körüli értéken volt turistaárfolyamon, a gazdaság 1 dollár „kitermelésére” 90 forint felett fordított. Jegykiadó gépet a KGST nem gyártott, így Magyarországon is a korábbi évtizedben bevezetett kalauz nélküli közlekedésben a gépkocsivezetők a svéd ALMEX cég mechanikus jegynyomtatóját a gépkocsivezetők által „vasmarcsának” nevezett készüléket használták. Ennek a gépnek a gyártását a ’80-as évek közepén az ALMEX megszüntette és elektronikus gépet kezdett el gyártani, amire természetesen pénz egyáltalán nem volt Magyarországon.

Tehát volt igény vagy pontosabban ínség akkoriban. Csoportunk a Szegedi 10-es számú Volán Vállalatnál mikroelektronikai és járműdiagnosztikai fejlesztésekkel foglalkozott. Így ismert volt előttünk a Sharp akkori elnevezés szerint „hand held” típusba sorolt számítógépe, amely a kalkulátor funkciók mellett BASIC nyelven programozható volt, a programját belsőleg vagy külsőleg volt képes tárolni és akkumulátorról működött, amely biztosította a külső tápfeszültség megszűnése esetén a program megszakításmentes folytatását. A Sharp PC 1500-nak (a PC akkor talán nem is a személyi, hanem inkább a zsebszámítógépet jelölte) a forgalmazása a világon építőkészletek formájában is történt (hasonlóan a Sinclair ZX otthoni számítógépeihez). A Híradástechnika Szövetkezet ebből az építőkészletből szerelte a PTA 4000 és a PTA 4000+16 gépeket (ez utóbbiba a 16 K memóriát Magyarországon szerelték be -8 darab 2K-s statikus RAM-ból).

Miután volt egy igény és egy annak kielégítésére alkalmas alapeszköz, már csak azt kellett megoldani, hogy a PTA-hoz a KA 160-nál egy nagyobb teljesítményű nyomtató álljon rendelkezésre illetve a PTA programját a felhasználó ne tudja megállítani (brake illetve reset kiiktatás). És máris előállt az elektronikus jegykiadó gép, amelynek már csak a programját kellett elkészíteni.

Az eltelt több mint 20 év alatt nagyot változott a világ, ma már gyakran egy mikrovezérlőben minden rendelkezésre áll egy gép megépítéséhez és mégis alig vállalkoznak ilyesmire, profi gyártók százezres és milliós darabszámban állítják elő olyan árú készülékeiket, amelyekkel a legszorgalmasabb és legtehetségesebb magánszemélyek, kisvállalkozások, de még nagyobbak sem tudnak versenyezni. Ennek ellenére a jegykiadó funkciójú pénztárgépek eléggé unikálisak, kis sorozatban készülő eszközök. Egy-egy ilyen gép világpiaci ára 6-8 laptopéval is vetekszik, igaz ez naponta felmelegszik és lehűl, több száz kilométeren keresztül rázódik, poros és párás körülmények között üzemel.

Az igények ma már messze meghaladják a számológép nyújtotta tudást, olyan szolgáltatásokat vár el a közlekedés a pénztárgéptől, mint például a korábbi diszpécserkapcsolatot biztosító URH rendszerek akusztikus kommunikációja, vagy az sms jellegű üzenetek továbbítása. A jármű nyomkövetését biztosító GPS vevő adatait is a pénztárgéptől várják el a diszpécser központ felé kommunikálni. Ma már a megállók menetrendi megnevezése, számítástechnikai feldolgozási kódja mellett a GPS koordináták is használtak a jegyérvényesség eldöntéséhez, mert egy pénztárgépnek ezt is tudnia kell. A papíralapú rendszer mellett e-jegyeket is kell kiadni (feltölteni, érvényesíteni) és kezelni (időtartam és viszonylati érvényességét vizsgálni). Nemrég megjelent egy újabb követelmény a jogszabályi rendelkezések alapján térítésmentesen utazók regisztrációját is biztosítania kell.

Sokat változott a világ atekintetben is, hogy a kezdetekben természetes alapú indigófestékkel, festékszalaggal nyomtatott a pénztárgép néhány 10 cm2 területű jegyet, ma már egy nyugta vagy készpénzfizetési számla formátumú menetjegy mérete négyzetdeciméterbe mérhető és egy vegyi anyaggal átitatott papír a termopapír, amire nyomtatásra kerül. Vagyis a környezetvédelem retorikája fejlődött, de a gyakorlat ezzel szöges ellentétben áll. Különösen akkor, ha azt nézzük, az úgynevezett hivatásforgalmi utazásban a jegybizonylatok, az elszámolást végző gazdálkodónál évek múlva is visszakereshetőnek kell lenni. Ugyanakkor elegendő a papírraktárban egy vegyszeres rágcsálóirtás vagy egy fűtőtest mellé kerülés vagy csak annyi, hogy a termopapír egy műanyag dossziéhoz hozzáér, néhány hónap múlva szinte már olvashatatlan a tartalma. Érdekes módon a természetes festéket használó nyomtatókat a magyar pénztárgépesítés is sújtja, ugyanis az impakt azaz festékszalagos nyomtatókban 2 példányos papírt kell használni, még a termonyomtatók „magától értetődően” egy példányos papírral működhetnek (próbálnák meg a kétpéldányos termopapírt).

A jegykiadás, amikor még kalauz volt, a kalauz által kilométerenkénti utazási távolság szállítás alapján került a jegy ára meghatározásra. A kalauz nélküli rendszerben bevezetésre került az övezetes díjszabás. A mai gépek akár 100 méteres pontossággal kiszámított utazási távolság alapján is számíthatnák a viteldíjat, ehelyett 2009-ben „durvább osztásúra” szabályozott tarifarendszer került alkalmazásra, így ugyanazon díjat fizeti a 100,1 km távolságot utazó a 119,9 km-t utazóval, pedig a rendszerváltás idején nagy ígéret volt, hogy a közszolgáltatások nem átalánydíjasak lesznek, hanem mindenki a ténylegesen igénybevett szolgáltatás mértékével azonos díjat fog fizetni.

Tehát ma egy hasonló termékfejlesztést végigvinni a kiadott irányelvek és a gyakorlat között tátongó óriási szakadék következtében nem lehet. A konkrét célra szolgáló eszköz helyett univerzális, mindenre alkalmas, de majdnem semmire sem jó készüléket vár és preferál a piac.

Szeged, 2010. augusztus 6.

Tisztelettel:

Wábits Győző"


Az EMKE Kft. weboldalán, az említett géptörténet menüpontban további fotókat, érdekességeket találhatunk, többek között az EMKE aktatáskába épített bemutató példányáról, a szabadalmi okiratról és a műszaki alkotói díjról.

2010. augusztus 4., szerda

Retro Sharp zsebszámítógépek a 80-as évekből

Számítógép a zsebben - 25 éve? címmel jelent meg még 2007-ben egy részletes és érdekes cikk az 1980-as évek Sharp zsebszámítógépeiről, a Sharp PC-1247 típusra koncentrálva.

(Ma inkább programozható tudományos zsebszámológépnek neveznénk ezt a kalkulátor-kategóriát, de akkoriban a Pocket Computer elnevezéssel illették őket.
A cikkben több fotó is látható - pl. a hardver belsejéről - és az ismert királynő-probléma Basic nyelvű kódját is megnézhetjük.)

(forrás: logout.hu)

2010. április 15., csütörtök

Érettségi és számológép II.

Egy olvasóm egy Sharp tudományos számológéppel kapcsolatban keresett meg, hogy lehet-e használni az érettségin:

"Szia! Azt szeretném kérdezni, hogy van-e tudomásod arról, hogy a Sharp EL-W531H típusú számológépet lehet-e használni középsuliban, ill. érettségin. Köszönettel: K. László"

A válasz most is az, mint a Casio fx-570ES számológép esetén: igen, nyugodtan lehet használni érettségin és dolgozatírásnál, mivel szöveges adatok tárolására (és ilyen módon puskázásra) nem alkalmas.

2010. január 14., csütörtök

A jövő számológépei - várva várt újdonságok

Nézzük, milyen újdonságokra, érdekességekre számít a Számológép Blog a közeli - vagy némileg távolabbi - jövőben (a fotón a TI-Nspire, az egyik legújabb grafikus számológép meghökkentő, de ergonómiai szempontból célszerű gombsora látható, forrása: Flickr).

Inkább csemege, mint a számológépek jövőjét meghatározó esemény, de Kalkulátorisztán várakozással tekint David L. Jones, az ausztrál kütyümágus következő tudományos számológépes órájának megjelenésére (az előző modellel kapcsolatos interjú itt olvasható).

A Casio legutóbbi innovatív grafikus kalkulátora, az érintőképernyős Casio Classpad 330 2007-ben jelent meg (elődje, a külsőre csaknem azonos Classpad 300 pedig 2003-ban), így lassan itt az ideje egy újabb, előremutató számológép piacra dobásának (kevésbé innovatív, de azért érdekes modellek 2007 óta is érkeztek szép számmal a japán gyártótól, például a Casio FX-9850G Slim nevű kinyitható, régi idők menedzserkalkulátorait idéző típus; de az új csúcskalkulátor még várat magára).

Legalább ennyire izgalmas kérdés, hogy a Hewlett-Packard háza táján milyen masina lesz a jelenlegi zászlóshajó, a HP-50G utódja.

A Texas Instruments a TI-Nspire futurisztikus külsejével (főképp gombjaival) és tudásával fölényesen nyerne egy képzeletbeli számológép-versenyt, így a dallasiak feltehetően még nem törik a fejüket egy újabb modell kiadásán.

A Sharp viszont az elmúlt időben mintha lemaradt volna a többi gyártótól a grafikus modellek tekintetében, jelenleg kapható egyetlen függvényábrázoló kalkulátoruk, a Sharp EL-9900 évekkel ezelőtt jelent meg, és egyetlen újdonsága a "cserélhető billentyűzet" (amivel a TI-Nspire-nél is találkozhatunk).

Kíváncsian várjuk az újdonságokat.

(Ajánlott olvasmány: Innováció a grafikus számológépek területén)

2009. november 26., csütörtök

Számológép interjú

Saját, számológépekkel kapcsolatos interjúim után következzék Carol Monsterhands (Szörnykezű Karola) interjúja konkrétan egy zsebszámológéppel. A csöpp kalkulátor (amely leginkább egy Sharp tudományos számológépnek tűnik) a Carol fotelének karfájára tett apró fotelben foglal helyet.

(forrás: YouTube)

2009. november 18., szerda

Egy francia számológép gyűjtemény

Mármint nem francia gyártmányú számológépek gyűjteménye (sajnos, mert az még inkább ritkaság lenne), hanem egy francia illető, aki zsebszámológépeket gyűjt. A fotón HP gyűjteményének egy részlete: HP-19 BII, HP-22S és HP-15C, de bőven vannak Casio, Sharp, Texas Instruments és egyéb kalkulátorok is a kollekcióban.
A "virtuális múzeum" neve Le Temps du K-O, azaz A kilobájtok korszaka.

(Le Temps du K-O)

2009. november 6., péntek

Sharp számológép 1971-ből

Sharp EL-8M típusú számológép 1971-ből. Érdekessége, hogy a szorzás- és az osztásjel egy gombon osztozik: az osztásjel piros színe arra utal, hogy utána a piros színű egyenlőségjel-gombot megnyomva az osztás hajtódik végre, míg ha a számítást az alsó egyenlőségjel-gomb megnyomásával fejezzük be, a műveletet szorzásként értelmezi.
További különleges, régi számológépek találhatóak John Wolff Web Múzeumában.

2009. november 3., kedd

Tom Conder tudományos számológépe

Tom Conder Sharp EL-506A típusú tudományos számológépe a Flickr-en. A kijelzőjén pi látható 9 tizedesjegy pontossággal.

2009. augusztus 9., vasárnap

Sharp pénzügyi számológép

A legújabb Sharp pénzügyi tudományos számológép (Sharp EL-738), amely egyszerre modern és idézi a 80-as éveket.

(forrás - Sharp-world.com)

2009. május 4., hétfő

Innováció a grafikus számológépek területén

A legújabb Casio, Hewlett Packard, Sharp és Texas Instruments grafikus számológépek különleges újításai: cserélhető billentyűzet, érintőképernyő és további innovációk.

A fotón a TI-Nspire számológép hagyományosnak nem nevezhető gombsora látható.

(szamologep.eoldal.hu)

2009. március 31., kedd

Összenyomott Sharp számológép napjainkból

Sharp EL-510R, egy "összenyomott" tudományos számológép napjainkból. Látható, hogy sok tudományos funkciót a numerikus nyomógombok másodfunkciójaként helyeztek el a készüléken, ezzel is spórolva a gombokkal.

(forrás)